Podłogi

Szczotkowany urok bambusa

Drewniana podłoga bambusowa

Ze względu na wyjątkowe właściwości surowca użytego do produkcji, panele bambusowe charakteryzują się doskonałymi parametrami użytkowymi przy zachowaniu wzorcowej wytrzymałości nawet podczas intensywnego użytkowania. Zacząć należy od tego, że chociaż sam bambus drzewem nie jest, to używane do produkcji materiałów wykończeniowych włókno bambusowe posiada wszystkie zalety tradycyjnego drewna, pod niektórymi względami nawet je przewyższając.

Włókno bambusowe – zalety

Bardzo wysokie tempo wzrostu jest główną cechą włókna bambusowego. Nowe pędy rosną w czasie nawet dziesięciokrotnie szybszym niż ma to miejsce w przypadku „normalnych” drzew. Wynika to z faktu, iż bambus jest w zasadzie trawą przerośniętą pod wpływem tropikalnego klimatu. Od innych wiechlin, takich jak trzciny i zboża odróżnia go jednak obecność całkowicie zdrewniałej łodygi. Z powodu jej niezwykłej twardości popularne jest stosowanie go m.in. w roli oryginalnego żywopłotu.

Twardy rdzeń bambusa stanowi również doskonały surowiec używany zarówno jako materiał budowlany, jak również element konstrukcyjny różnorakich urządzeń. W tropikalnych częściach Azji (Filipiny, Malaje, południowe Chiny) budowanie domów z bambusa jest powszechną praktyką. Włókna bambusowe można spotkać również w roli rur irygacyjnych, masztów okrętowych, a nawet wyjątkowo odpornego na przerwanie papieru. Teraz może zagościć również w twoim domu!

Warto również wspomnieć o tym, że ze względu na szybkie tempo wzrostu bambus jest surowcem całkowicie ekologicznym. Użyte do produkcji paneli włókna hodowane są na przeznaczonych wyłącznie do tego celu plantacjach, co wyklucza wyrąb jakichkolwiek lasów podczas powstawania desek. Dzięki temu okładziny bambusowe to materiał w pełni przyjazny środowisku.

Szczotkowanie podłogi

W ostatnich latach niezwykłą popularnością cieszą się podłogi, których faktura przypomina wiekowe parkiety z historią. Tak stylizowane powierzchnie nadają każdemu wnętrzu niepowtarzalnego uroku, w wyjątkowy sposób łącząc tradycję z nowoczesnością.

Szczotkowanie bambusa jest procesem fabrycznej obróbki desek podłogowych, polegającym na mechanicznym usunięciu miękkich elementów wierzchniej warstwy. Pozwala to na wydobycie naturalnych, surowych struktur drewna. Po zastosowaniu tej metody deski nabierają unikalnego charakteru: bardziej widoczny staje się układ włókien, do tego wierzchnia warstwa staje się nieco bardziej chropowata i wyczuwalna pod palcami. Falista i nieregularna faktura stanowi oryginalną alternatywę dla idealnie gładkich powierzchni tradycyjnych paneli laminowanych.

Szczotkowane podłogi wykonane z surowców egzotycznych, takie jak bambusowe podłogi WildWood, poza tym, że zachwycają naturalną lekkością i elegancją, posiadają także walory praktyczne. Ich głównym atutem jest opisywana wcześniej twardość, nawet do 100% wyższa od podłóg dębowych. Poza tym szczotkowane deski bambusowe charakteryzują się niebywałą odpornością na uszkodzenia i zarysowania. Posiadają również wysokie właściwości antypoślizgowe.

Ewentualne rysy, powstające w wyniku ciężkich uszkodzeń mechanicznych także nie są widoczne, gdyż giną w naturalnym rysunku drewna, który wraz z upływem czasu staje się bardziej wyeksponowany. Podłogi bambusowe są również fabrycznie zabezpieczane warstwą impregnującego lakieru, który chroni i konserwuje wyjątkową strukturę desek.

Bambusowe podłogi szczotkowane są idealnym rozwiązaniem zarówno dla nowoczesnych przestrzeni, jak też wnętrz w stylu vintage. Szlachetny wygląd i surowa naturalność łagodzone są przez ciepłe odcienie desek. Sprawiają one, że bambusowe wykończenie podłogi czyni wnętrze przytulnym i zarazem szykownym.