Podłogi

Podłoga bambusowa

Podłoga drewniana bambusowa

Orientalny, znany i doceniany od setek lat – bambus jest coraz popularniejszym surowcem używanym do produkcji podłóg. Nie tylko świetnie się prezentuje, ale jest również wyjątkowo trwały.

Bambus, występujący w przyrodzie jako tropikalna trawa, w kulturze Wschodu symbolizuje szczęście. W krajach, gdzie występuje od wieków, wykorzystywany był do budowy konstrukcji domów, ogrodzeń, rusztowań czy tratw. Od kilku lat staje się coraz popularniejszy w Europie i cieszy się niesłabnącą popularnością. Skąd to zainteresowanie? Parametry trwałości bambusa są duże wyższe niż desek z krajowych gatunków drzew. Posiadają inną budowę – pamiętajmy, że to trawa, której łodygi są puste w środku. Wpływa to pozytywnie na ich stabilność wymiarową i twardość. Kolejną zaletą bambusa jest brak przebarwień spowodowanych promieniami UV, co może się zdarzyć przy innych podłogach drewnianych.

Jak powstaje bambusowa podłoga?

Pierwszym krokiem do stworzenia deski bambusowej jest pozyskanie surowca z sześcioletniej łodygi drewniejącej już trawy, a następnie poddanie jej specjalnym obróbkom technologicznym, w czasie których usuwane są sęki oraz zielona kora zewnętrzna. W kolejnym etapie odbywa się bardzo ważny faza obróbki surowca, czyli czyszczenie, dzięki któremu kolor staje się bardziej jednorodny, a surowiec w 100% bezpieczny. Następne jest suszenie, które trwa siedem dni i odbywa się w temperaturze 55 stopni Celsjusza. Gotowe elementy podłogowe wykonuje się ze sklejanych wertykalnie lub horyzontalnie części. Kolor bambusa kojarzony jest powszechnie jako jasny, słomkowy. Dostępnych jest jednak więcej naturalnych odcieni: przez karmelowy i miodowy, aż do orzechowego. Na wygląd deski wpływ ma nie tylko kolor, ale także powłoka, którą została pokryta. Do wyboru mamy wykończenie na wysoki połysk, matowe, heblowane oraz półmatowe, dzięki czemu każdy miłośnik podłogi bambusowej na pewno dopasuje odpowiedni kolor do swojego wnętrza. Deski dostępne w sklepach są od razu gotowe do układania. Nie trzeba ich cyklinować, lakierować, pastować czy olejować – wystarczy tylko wybrać, a będą one dobrą inwestycją na długie lata.

Czy podłoga bambusowa jest ekologiczna?

Także osoby dbające o środowisko na pewno usatysfakcjonuje informacja, że bambus jest źródłem odnawialnym odrastającym w ciągu kilku lat. W przeciwieństwie do drzew nie potrzebuje kilkudziesięciu lat, aby można było wykorzystać go do produkcji. Dodatkowo roślina ta jest bardzo mało wymagająca w hodowli – nie potrzebuje nawożenia oraz używania pestycydów w czasie uprawy, ponieważ nie jest podatna na ataki szkodników. Podłogi bambusowe idealnie nadają się dla alergików, którzy walczą z roztoczami. Dzięki lakierom zastosowanym do ich konserwacji utrzymanie czystości nie sprawia żadnych problemów. Nie zawierają też konserwantów czy innych środków drażliwych, dlatego świetnie sprawdzą się w domu, w którym mieszkają małe dzieci.