Podłogi

Podłoga bambusowa – jakimi cechami się wyróżnia na tle innych podłóg?

 

Rodzime gatunki drewna to nie jedyny świetny materiał na podłogę w domu. Na popularności zyskuje także bambus, a więc egzotyczny gatunek drewna, który pozwala na wykonanie bardzo solidnej i wytrzymałej podłogi. Podłoga z bambusa jest porównywalna parametrami do tej z dębu, a jednocześnie wypada znacznie korzystniej cenowo. Za co tak bardzo pokochaliśmy podłogi bambusowe?

Podłoga z bambusa – uniwersalne rozwiązanie dla każdego

Jedną z głównych zalet bambusowych podłóg jest to, iż są one ponadczasowe i uniwersalne. Śmiało będą więc pasowały o wszelkich stylów aranżacyjnych, wyglądając przy tym nie mniej elegancko niż parkiet z naszych gatunków drewna.

Drewno bambusowe wykorzystywane jest w budownictwie od wieków. Szacuje się, iż człowiek wykorzystuje bambusa w budownictwie już od ok. 4000 lat. Cenią je przede wszystkim Azjaci, choć bambus rośnie także w innych rejonach świata, o czym nie każdy wie. Budowa łodygi bambusa sprawia, iż jest to rodzaj drewna bardzo lekki, twardy i trudno go złamać. Drewno to cenione jest ze względu na jego odporność na odkształcanie się, rozciąganie oraz zmienne warunki atmosferyczne. Z tego względu podłogi bambusowe robi się zarówno z przeznaczeniem do wnętrz, jak i na tarasy, etc. Poza podłogami wykonuje się z niego przeróżne konstrukcje budowlane (nawet mosty!), meble, domy, ogrodzenia, okna, nawet instrumenty muzyczne. Każdy z nas spotkał się także na pewno z azjatyckimi bambusowymi naczyniami – zwłaszcza miskami i sztućcami, które nie tylko w Azji używane są dość powszechnie. Co ciekawe, bambus służy nawet do produkcji ultralekkich, a przy tym niezwykle wytrzymałych rowerów. W Polsce także wykorzystuje się bambus do celów budowlanych – sprawdza się on bardzo dobrze w konstrukcji ekranów dżwiękoszczelnych.

Śmiało można powiedzieć, iż bambus to ekologiczny materiał przyszłości. Cenimy jego potencjał, wciąż odkrywając jego nowe możliwości. To materiał o niezwykle dobrych parametrach wytrzymałościowych. Jego gęstość porównywalna jest do drewna dębowego, z kolei twardość bambusa znacznie przewyższa twardość dębu czy buka. Podłogi wykonane z bambusa, dzięki odpowiedniemu barwieniu, dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, a każda taka podłoga wygląda intrygująco i estetycznie, co cenią sobie osoby decydujące się właśnie na nią.

Parkiet z bambusa – dlaczego warto?

Jeśli liczysz na powiew egzotyki w domu, wybór podłogi z bambusa powinien stać się czymś oczywistym. Do produkcji podłóg z tej rośliny wykorzystuje się najczęściej łodygi 5 – 6letnie. Podłogi bambusowe, które dostępne są w naszych sklepach to świetna alternatywa dla rodzimych gatunków drewnianych podłóg. Poza tym, iż bambus jest bardzo twardy i wytrzymały, pozwala także wykonać bardzo cichą podłogę. Podłoga z bambusa to idealny wybór dla tych, którzy nie przepadają za skrzypieniem podłóg wykonanych z innych gatunków drewna. Bambus nie posiada usłojenia, tworzy jednolitą fakturę na podłodze, dzięki czemu eliminowane są w jego przypadku wszelkie skrzypnięcia czy trzaski, etc.

Podłogi z bambusa nadają się do każdego wnętrza. To dobry wybór na posadzkę do łazienki oraz do wnętrz, gdzie występuje wzmożone natężenie ruchu. Podłoga bambusowa sprawdza się w domach, ale także w restauracjach, gabinetach, eleganckich sklepach, etc.

W Wild Wood posiadamy ogromny wybór podłóg bambusowych, których różnorodność sprawia, że śmiało można je wkomponować w każdy styl aranżacyjny. Nasze podłogi przybierają różne formy, a jednym z najczęściej wybieranych ostatnio rodzajów tychże podłóg są panele tworzące jodełkę i do złudzenia przypominające parkiet dębowy. Nasze podłogi dostępne są w wielu odcieniach – od jasnych, przez karmelowe, aż do czekoladowych. Ich wspólnym mianownikiem jest wytrzymałość i możliwość ułożenia wszędzie – nawet w kuchniach oraz łazienkach.